ELŐÉTELEK > Meleg előételek
A régészek szerint már az egyiptomiak is nagy becsben tartották, sőt gyógyszerként tisztelték az akkoriban vadon növő és kizárólag zöld színben pompázó spárgát. Méregtelenítő és vízhajtó hatása miatt mindenkinek jót tesz
a spárgakúra: nemcsak egészségünknek, de szépségüknek is hasznára válik.

Fotó: Hemző Károly
Sonkás
spárgagratin
Hozzávalók 4 személyre:
- 500 g fehérspárga
- só, bors
- 1 kk. kristálycukor
- 1 ek. citromlé
- 1 csokor petrezselyem
- diónyi vaj/margarin a tálhoz
- 8 szelet gépsonka (200 g)
- A mártáshoz:
- 40 g vaj/margarin
- 40 g finomliszt
- 4 dl tej
- egész szerecsendió
- 4 tojássárgája
- 40 g reszelt parmezán sajt
1. A spárgasípokat a fej kivételével (burgonyahámozóval) meghámozzuk, leöblítjük, fás végüket levágjuk, 1-2 csokorba fogjuk, deréktájban szorosan megkötözzük, és vékony zsineggel átkötjük.
2. 1/2 kk. sóval, a cukorral, a citromlével és a leöblített petrezselyemcsokorral felforralunk 2 liter vizet, beletesszük a spárgacsokrokat, és 10-12 percig főzzük. Szűrőapáttal jégkockákkal lehűtött vízbe emeljük, aztán lecsepegtetjük, és konyaharuhára terítve szikkadni-hűlni hagyjuk, a zsineget eltávolítjuk.
3. A mártáshoz a vajban/margarinban sárgára pirítjuk a lisztet, apránként felengedjük és simára keverjük a tejjel, szelíd tűzön sűrűre főzzük. Hagyjuk langyosra hűlni, sóval, borssal, 1-2 csipetnyi frissen reszelt szerecsendióval fűszerezzük, egyenként beledolgozzuk a tojássárgákat, végül a parmezán sajtot.
4. A sütőt előmelegítjük 200 °C-ra. Kikenünk vajjal/margarinnal egy csinos tűzálló tálat. A spárgasípokat 4 részre osztjuk. 2-2 sonkaszeletet egymásra fektetünk, beletekerünk 1-1 adag (vastagságuktól függően 4-5 szál) spárgát, és a tálba sorakoztatjuk. A spárgafejeket és -végeket szabadon hagyva bevonjuk a tekercseket a mártással, és enyhe pirulásig sütjük (20 perc). Külön tálkában további reszelt parmezán sajtot adhatunk hozzá. Előételként kínáljuk.
Tippek:
− A spárgát mindig a fejétől a szárvég felé haladva hámozzuk meg. Annyi réteget/héjat kell róla lehántani, hogy a síp felülete fényes és nedves legyen. Ehhez jó éles kés vagy erre a célra szolgáló spárgahámozó szükséges (a burgonyahámozók családjából az, amelyiknek felül van, és „billeg" a pengéje).
− A sípok végéből annyit kell levágni, hogy könnyen beleszaladjon a kés.
− A főzési idő a spárgasípok vastagságától függ, max.12 perc. Ízletesebbek lesznek, ha nem főzzük őket túl puhára, ráadásul a túlfőzött spárga megkeseredik. Főzés közben az edényt ne fedjük le!
Italajánlat:
Félszáraz fehérbor