SAJT- ÉS TOJÁSÉTELEK > Tojásételek

Fotó: Hemző Károly
Kemény tojás főzése




► A leggyakoribb módszer, hogy a tojásokat evőkanállal, óvatosan, erősen sós vagy ecetes forrásban lévő bő vízbe eresztjük (főkép). Egyet-kettőt „gurítunk" rajta a kanállal, hogy a sárgája ne szálljon le azonnal az aljára, így valószínűbb, hogy középen marad.
► Az időt az újraforrástól számítjuk, kemény tojásnál pontosan 10 percet (a 8 perces tojás talán még finomabb és szebb)! Ezután azonnal bő, jéghideg vízbe merítjük (A) vagy hirtelen nagyobb mennyiségű hideg vizet eresztünk a főzővízéhez, és gyors egymásutánban többször hidegre cseréljük (a zárt „héjpáncélban" a tojás továbbfő, sárgájának szegélye szürkés-zöldesre színeződik
► ettől még semmi baja, csak éppen a szépsége vész el, pedig az fontos). A víz alatt kanálháttal kissé megütögetjük, megrepesztjük a tojás héját (B), 5 percig „áztatjuk” − ezalatt a víz beszivárog a tojás „teste" és héja közé, így nagy darabokban, könnyen le tudjuk választani a héjat (C).
► A másik módszer az, hogy a tojást erősen sós, hideg vízben tesszük fel főni, és a forrástól számított 8 percig főzzük (a víz felforrósodás közben is fő!), így azonban nem biztos, hogy a sárgája középen marad!
► Sokan esküsznek arra, hogy a sonkalében (természetesen nem a sonkával egyidejűleg!) főtt tojás ízletesebb, bár ez vitatható, hiszen 10 perc alatt nem tudja a tojás átvenni a füstös ízt, ha pedig tovább hagyjuk a forró lében, beszürkül. Az értékes sonkaléből érdemesebb valami finom levest készíteni, vagy későbbi felhasználásra eltenni a mélyhűtőbe.