SÜTEMÉNYEK > Omlós tészták

Fotó: Hemző Károly
Almás pite –
klasszikus recept
Hozzávalók kb. 48 szelethez:
- A töltelékhez:
- 2 kg savanykás alma
- 200 g kristálycukor
- 1 kk. őrölt fahéj
- 1 biocitrom reszelt héja
- Az omlós tésztához:
- 500 g finomliszt
- 250 g vaj/margarin
- 125 g porcukor
- 2 tasak (20 g) bourbon vaníliás cukor
- 1 tasak (10 g) sütőpor
- 2 tojás+2 tojássárgája
- 2 ek. tejföl
- Továbbá:
- 60 g zsemlemorzsa vagy darált dió
- 1 tojássárgája a kenéshez
- fahéjas porcukor a szóráshoz
1. Az almát meghámozzuk, nagy lyukú reszelőn lereszeljük, hozzáadjuk a cukrot, a fahéjat és a citromhéjat, mérsékelt tűzön addig pároljuk, amíg a levét elfövi (30-40 perc). Hagyjuk kihűlni.
2. Közben az omlós tésztához elmorzsoljuk a lisztben a margarint, hozzáadjuk a porcukrot, a vaníliás cukrot, a sütőport, a tojásokat és tojássárgákat, 1 csipet sót és a tejfölt, gyors mozdulatokkal összegyúrjuk (vagy az összes hozzávalót aprítógépben, néhány pörgetéssel összedolgozzuk). 2 cipót formálunk belőle, fóliába csomagoljuk, és a hűtőszekrényben 1 órát pihentetjük.
3. A sütőt előmelegítjük 200 °C-ra. Sütőpapírból kivágunk 2 tepsinagyságú lapot, megszórjuk liszttel, és éppen akkorára nyújtjuk rajtuk a tésztacipókat, amekkorák a papírlapok.
4. Az egyiket behúzzuk a tepsibe (ezzel egyúttal ki is béleljük a tepsit), villával megszurkáljuk, megszórjuk a zsemlemorzsával/dióval, majd elkenjük rajta az almapépet. Úgy, hogy a papír legyen fölül, a tetejére fordítjuk-terítjük a másik tésztalapot, végül lehántjuk róla a sütőpapírt, és lenyomkodjuk a tésztaszéleket. Tetejét megkenjük a tojássárgájával, villával sűrűn megszurkáljuk, és középső bordamagasságon aranybarnára sütjük (50-60 perc).
5. A tepsiben hagyjuk kihűlni, tálaláskor 5x5 cm-es kockákra vagy tetszőleges szeletekre-rombuszokra vágjuk, és megszórjuk fahéjas porcukorral.
Változatok:
– Készíthetjük nyers, vékony szeletekre gyalult almával, mazsolás túróval, diós-mogyorós meggyel, cseresznyével, sárgabarackkal, egyéb gyümölcsökkel is.
– A tölteléket nem zárt tésztalappal fedjük be, hanem sűrűn megrácsozzuk (főként, ha magas víztartalmú a töltelék, így kevésbé áztatja el az alsó tésztalapot).
– Zsemlemorzsa/dió helyett használhatunk búzacsírát is.