LEVESEK > Levesek hallal

Fotó: Elendel
Tiszai halászlé
Hozzávalók 4 személyre:
- 1 egész 1-1,2 kg-os tisztított ponty
- 500 g apró hal (pl. keszeg, kárász, törpeharcsa)
- 150-150 g haltej és ikra
- 1 nagy fej hagyma
- 1 paradicsom
- 1 hegyes-csípős zöldpaprika
- só
- 1 ek. enyhén csípős pirospaprika
- kevés cseresznyepaprika







1. A halféléket (ha nem konyhakész, hanem élő halat vásárolunk) megtisztítjuk, zsigereiket, belsőségeiket kiemeljük a hasüregükből, kívül-belül alaposan megmossuk (az esetleges haltejet és ikrát félretesszük). A ponty fejét és farkát leválasztjuk (A), törzsét 2-2,5 cm-es szeletekre-patkókra, az apróhalakat 2-3 ujjnyi darabokra vágjuk, majd a ponytfejjel és -farokkal együtt nagyobb lábasba tesszük.
2. A hagymát megtisztítjuk, nagyjából felaprítjuk, a lábasba szórjuk (B), majd felöntjük annyi hideg vízzel, hogy a halakat éppen csak ellepje. 1 kk. sót adunk hozzá, és lassú forralással vajpuhára-pépesre főzzük (1 óra).
3. Közben a paradicsomot és a zöldpaprikát megmossuk, a paradicsomot meghámozzuk és felaprózzuk. A pontyszeleteket, a haltejet és az ikrát kissé besózzuk (C), gondosan letakarjuk, felhasználásig a hűtőszekrénybe tesszük.
4. Sűrű szövésű szitán átszűrjük a hallét, a sűrűjét erőteljesen kinyomkodjuk (ha túlságosan híg volna, néhány merőkanálnyi halhúst apró lyukú betéttel összeállított zöldségmalomban átpasszírozunk) (D), majd felöntjük 1 liter hideg vízzel, és felforraljuk. Hozzáadjuk a pirospaprikát (E), a paradicsomot, ízlés szerint cseresznyepaprikát, élénk tűzön 8-10 percig forraljuk, végül beletesszük a halszeleteket (F), az ikrát és/vagy a haltejet, és fedő alatt, lassú tűzön puhulásig főzzük (10-15 perc), szükség szerint utánasózzuk. Kevergetni nem szabad, mert a halhús törékeny, inkább csak rázogassuk az edényt!
5. A kész levest óvatosan, nehogy összetörjön a halhús, levesestálba szedjük, és forrón tálaljuk. A vékonyan felkarikázott csípős-hegyes zöldpaprikát, és/vagy további cseresznyepaprikát, paprikakrémet külön tálkában kínálhatjuk mellé. Friss házikenyér illik hozzá.
Fontos:
– A cseresznyepaprikával bánjunk csínján, mert nem mindenki szereti az égető-csípős ízt.
– Ha a túladagolt csípős paprikától a pokol tüzét érezzük a szánkban, nem a víz az orvosság, hanem néhány falat kenyérbél, mint ahogy az apró szálkák megakadásakor is ez a segítség.
– Gyereknek csak garantáltan szálkamentes halat szabad adni!
Tippek:
– Még teltebb ízű lesz a leves, ha az erre a célra készített fűszerkeverékkel vagy halászlékockákkal, - sűrítménnyel gazdagítjuk, (ezekben általában már benne van a pirospaprika is, és enyhén sósak!).
– A hal-alaplét célszerű előre elkészíteni; fedő nélkül hagyjuk kihűlni, majd gondosan lefedjük, és felhasználásig a hűtőszekrényben (illetve a mélyhűtőben) tartjuk. Tálalás előtt frissen főzzük bele a halszeleteket (a mélyhűtött lét előzőleg szobahőmérsékleten hagyjuk felengedni, a többi ugyanaz).
– Patkók helyett szeleteket is formázhatunk a haltörzsből: a gerincről és a csontokról lebontjuk a halhúst, azaz kifilézzük (megmosni már nem szabad), a hosszanti oldalakra merőlegesen sűrűn bevagdaljuk, azaz beirdaljuk, ezzel az apró Y szálkákat átvágjuk, így azok a főzés végére szinte „eltűnnek”. A halhúst kb. 3 cm széles szeletekre vágjuk – a keskenyebbek, könnyen szétfőnek! –, 2-3 órára gyengén besózzuk, felhasználásig hidegen tartjuk.
Italajánlat:
Félszáraz fehérbor