KÖRETEK > Krumpliköretek
és eláztatják az ételt. Ha egytálételnek szánjuk, a burgonya mennyiségét 1 kg-ra megemeljük, a többi hozzávalót pedig értelemszerűen utánaigazítjuk.

Fotó: Hemző Károly
Burgonyagratin
Hozzávalók 4 személyre:
- 50 g vaj/margarin
- 80 g trappista vagy füstölt sajt
- 3 közepes fej hagyma (150 g)
- 600 g burgonya
- 1 dl tejszín
- só, bors
- szerecsendió







1. Egy 22-24 cm átmérőjű tűzálló tálat vastagon kinenünk vajjal/margarinnal, a maradékot felolvasztjuk. A sajtot finomra reszeljük. A hagymát meghámozzuk, és uborkagyalun vékony karikákra szeleteljük. A burgonyát megtisztítjuk, megmossuk, felitatjuk róla a vizet, és uborkagyalun a hagymával azonos vékonyságú szeletekre karikázzuk (A). A sütőt előmelegítjük 200 °C-ra.
2. A tűzálló tál aljára, kissé egymásra csúsztatva, körkörösen lerakunk egy sor burgonyaszeletet (B) – a teljes mennyiség kb. 1/3-át –, megszórjuk a hagymakarikák felével (C), azután a reszelt sajt egyharmadával, egy kevés sóval és frissen őrölt borssal, majd megöntözzük az olvasztott vaj/margarin felével.
3. Újabb 1/3 rész szeletelt burgonya, a maradék hagyma és 1/3 rész sajt, majd a maradék olvasztott vaj/margarin (D), só és bors következik. Végül betakarjuk a rakottas tetejét a körkörösen-csinosan egymásra csúsztatott maradék burgonyaszeletekkel (E), meghintjük sóval, borssal, ízlés szerint frissen reszelt szerecsendióval, megöntözzük a tejszínnel (F), és megszórjuk a maradék reszelt sajttal.
4. Betesszük a tálat a sütőbe, középső bordamagasságra állított rácson 35-40 percig, szép pirosra sütjük. 5-8 percig hűlni hagyjuk (nagyon forró az étel belseje!), és a sütőedényben tálaljuk. Húsételek köreteként kínáljuk, de nagy tál vegyes idénysaláta kíséretében hústalan főételként is remek.
Érdekességek:
A gratin (ejtsd: graten) avagy csőben sült a francia konyha nagy találmánya, és azt jelenti, hogy valamilyen előfőzött zöldségfélét, tésztát vagy akár nyers gyümölcsöt bevonunk egy többé-kevésbé sűrű mártással – amely tojással, tejjel/tejszínnel vagy tejföllel, továbbá (az ételhez igazódóan) sajttal, liszttel vagy étkezési keményítővel, pudingporral és fűszerekkel készül –, majd forró sütőben, azaz „csőben” szép pirosra sütjük.
Valamikor a konyhai tűzhelyek sütőjének jókora átmérőjű cső formájuk volt (innen a máig használatban lévő kifejezés), amelyben éppúgy lehetett szabályozni a levegő hőmérsékletét és mennyiségét, mint napjaink sütőcsodáiban – persze érteni kellett a „tűzcsináláshoz”...