JÓ TUDNI

Fotó: Hemző Károly
A lencse főzése
1. Az átválogatott lencsét felöntjük bő hideg vízzel, gyúró mozdulatokkal alaposan megmossuk, majd leszűrjük, tálba csúsztatjuk, és 8-12 órára beáztatjuk hideg vízbe, hogy könnyen-gyorsan megfőjön (a víz a lencse súlyának-tömegének legalább kétszerese legyen, mert jócskán megduzzad!). Van, aki nem áztatja be a lencsét, de tapasztalatom szerint a beáztatott egyenletesebben és gyorsabban fő meg (fajtájától függően 15-20 perc alatt).
2. A főzést hideg a hideg áztatólében kezdjük. A fűszereket mindjárt a főzés kezdetén (főkép), a sót a főzés utolsó harmadában, a savas anyagokat (pl. ecet, bor, mustár, paradicsom) pedig csak a végén adjuk hozzá, mert ezek gátolják-akadályozzák a puhulás folyamatát. Különösen finom, ha füstölt lében főzzük meg, de ha ez túl sós volna (tanácsos megkóstolni!), hígítani kell vízzel.
3. Ha salátát készítünk belőle, célszerű még melegen meglocsolni a receptnek megfelelő savanyító anyaggal, (citromlével, borecettel, borral), amit hűlés közben magába szív, és sokkal ízletesebb lesz tőle.
Megjegyzések:
– Ha a lencse 8-12 óránál tovább ázik, kivált meleg helyen, erjedésnek indul. A „túláztatott” vagy kifejezetten ilyen céllal erjesztett lencséből 3-4 nap alatt értékes lencsecsíra, pompás salátaanyag válik (naponta kétszer cserélni kell rajta a vizet!).
– A lencse fűszerei a hagyma, fokhagyma, bors, babérlevél, szegfűszeg, továbbá szerecsendió, borókabogyó, szegfűbors, majoránna és petrezselyem. Az ázsiai lencseételekhez curry, gyömbér, chili, fokhagyma, zöldcitrom (lime), menta, korianderzöld, szójaszósz és szezámolaj illik.