DESSZERTEK > Mártások, öntetek
A sodó klasszikus, francia édes mártás. Szó szerinti fordításban a jelentése „meleg víz”, ami némiképp az elkészítéséről árulkodik: ugyanis gyöngyözve forrdogáló meleg vízbe, azaz vízfürdőbe állított edényben készül. Kalács jellegű,
tehát tejjel, tojással, zsiradékkal készített kelt tésztákhoz (aranygaluska,
bukta, töltött és töltetlen kalácsok, briósok, gőzgombóc stb.) és főtt-párolt gyümölcsökből (pl. alma, körte) készített desszertek mellé illik.

Fotó: Hemző Károly
Alaprecept –
borsodó, avagy
borhab és változatai
Eredeti neve: Chaudeau
Hozzávalók 4-6 személyre:
- 3 dl muskotályos vagy egyéb fűszeres, édeskés fehérbor
- 3-4 kisujjnyi biocitromhéj
- 3 szegfűszeg
- 1/2 kisujjnyi fahéj
- 4 tojás
- 100 g porcukor
- 1 tasak (10 g) bourbon vaníliás cukor
- 1 ek. vaníliás pudingpor vagy étkezési keményítő




1. A bort 1 dl vízzel, az alaposan megmosott citromról lehántott 3-4 kisujjnyi sárga héjjal, a szegfűszeggel és a fahéjjal felforraljuk, fedő alatt 5 percig pihentetjük, leszűrjük. A tojásokat kettéválasztjuk, sárgájukat habüstbe csúsztatjuk, hozzáadjuk a porcukrot, a vaníliás cukrot és a pudingport/étkezési keményítőt (A), simára eldolgozzuk. Apránként hozzáöntjük a bort (B), és gyöngyözve forrdogáló vízfürdőbe állítva sűrű krémmé keverjük, majd kivesszük a vízből, és 3-4 percig hűlni hagyjuk.
2. A tojásfehérjéket egy csipet sóval kemény habbá verjük, több részletben beleforgatjuk a meleg krémbe (C), és csinos tálkába vagy mártásos csészébe szedve melegen-langymelegen tálaljuk.
Fontos:
Ha nem tudjuk pontosan időzíteni a tálalást, a kész habkrémet lefedjük, és meleg, de nem forró vízfürdőbe állítva tartjuk melegen. Melegíteni nem tanácsos, mert kipelyhesedik benne a tojás. Ha végképp kihűlt, inkább jól behűtve kínáljuk!
Változatok:
– Rumsodó: ugyanúgy készül, mint a borsodó, csak bor helyett 4 dl tejjel (vagy 2 dl tejszínnel és 2 dl összeforrósított tejjel) engedjük fel, és a végén 4-6 ek. rummal illatosítjuk, a többi ugyanaz.
– Vaníliasodó: ugyanúgy készül, mint a borsodó, csak a felforrósított tejet (vagy tej-tejszín keveréket) 1 kk. vaníliakivontattal (vagy 1/2 vaníliarúdból kikapart vaníliapéppel) ízesítjük, a többi ugyanaz.
– Csokoládésodó: ugyanúgy készül, mint a vaníliasodó, csak a tojássárgákhoz még 100 g reszelt étcsokoládét vagy 1 púpozott ek. hagyományos (nem azonnal oldódó, nem édesített!) kakaóport is keverünk.
– Gyümölcssodó: 4 egész tojáshoz, ezúttal a gyümölcs savanyúságától függően megemelt mennyiségű (150-200 g) cukrot, 1 tasak vaníliás cukrot és 1 ek. vaníliás pudingport adunk, hozzákeverjük, 1/2 citrom átszűrt levét, 3 dl áttört gyümölcs (pl. eper, málna, ribizli, barackfélék) levét, és 2 dl tejszínt vagy tejet. Meleg vízfürdőbe állítva, folyamatosan keverve a fenti módon besűrítjük. Különösen gyümölcsrizshez, krém nélküli, töltetlen piskótákhoz, kelt tésztákhoz illik.
Megjegyzések:
– Borsodó készítéséhez az édeskés, fűszerek borok a legmegfelelőbbek.
– Rumsodóhoz csakis jó minőségű rumot érdemes használni (ún. sütőrummal vagy tearummal nem igazán finom). Ha azonban gyerek is kap belőle, csakis rumaromát használjunk, illetve készítsünk inkább egyszerű vanília- vagy csokoládésodót!
Elkészítési idő:
30 perc
Energiatartalom:
1052 kcal/A teljes mennyiség
Nehézségi fok: