HÚSÉTELEK > Sertéshússal
Minél többféle hozzávalóból készítjük, annál változatosabb ízhatásokat érhetünk el – a „kompozíciót” a rendelkezésre álló finomságok és pillanatnyi ihletünk határozza meg. Érdemes külön gondot fordítani a színek harmóniájára, hogy a szem is megkaphassa a magáét!

Fotó: Hemző Károly
Rablóhús
Hozzávalók 8 nyárshoz:
- A páchoz:
- 4 ek. olaj
- 1 ek. csípős paprikakrém
- 1 kk. édes-nemes pirospaprika
- só, bors
- 1 ágacska (10 cm-es) rozmaring
- 2 ágacska kakukkfű
- 2 közepes fej hagyma
- 4-5 gerezd fokhagyma
- 200 g sertéscomb vagy -szűzpecsenye
- 200 g marha lapos hátszín vagy bélszín
- 8-16 koktélparadicsom
- 1-1 piros, sárga és zöld húsú paprika
- 100 g húsos, füstölt szalonna
- 2 zsenge (200 g) cukkini
- 2 cső csemegekukorica (nyers)
- 8-16 apró fej hagyma
- 16 zsályalevél
- 1 ágacska (10 cm-es) rozmaring
- 1+2 ek. olaj







1. A páchoz az olajat, 1 kk. sót, 1/4 kk. frissen őrölt borsot, a paprikakrémet, a pirospaprikát, a rozmaring- és a kakukkfűlevélkéket, az áttört fokhagymát, valamint a vékony karikákra gyalult hagymát (A) összekeverjük.
2. A sertés- és marhahúst 3x3 cm-es kockákra vágjuk, és beleforgatjuk a pácba (B). Folpackkal gondosan letakarjuk (a hagyma és a fokhagyma intenzív illatát a többi élelmiszer is átveszi!), majd 12-24 órán át, olykor megkeverve a hűtőszekrényben pácoljuk-érleljük.
3. Sütés előtt megtisztítjuk és megmossuk a zöldségeket. A kicsumázott paprikákat és az 1 cm vastagon felszeletelt szalonnát 3x3 cm-es lapokra vágjuk. A hámozatlan cukkinikat 2 cm, a nyers kukoricacsöveket 3-4 cm vastagon felkarikázzuk (C). A hagymácskákat kettévágjuk, a zsályaleveleket és a rozmaringbóbitákat beleforgatjuk 1 ek. olajba (hogy meg ne égjenek).
4. A húskockákat lecsepegtetjük, papírkendővel felitatjuk róluk a paprikás olajat. A „kellékeket” szorosan, a lehető legváltozatosabb sorrendben 8 fémnyársra (D), vagy nyársszerűen megfaragott-kihegyezett 25-30 cm-es rozmaringágacskákra (E) tűzzük. A húsdarabok mellé lehetőleg szalonna kerüljön, a nyársak végére pedig „masszívabb” anyag (pl. kukorica, hagyma), amely megtartja a felfűzött finomságokat.
5. A nyársakat (ha nem szabad tűzön, faszénparázs fölött sütjük) nagyobb tepsibe fektetett rácsra helyezzük, tetejüket megöntözzük a maradék 2 ek. olajjal, és egy kevés vizet öntünk alájuk. Alufóliával lefedjük (F), majd 180 °C-ra előmelegített sütőben 20 percig pároljuk, végül a grillrács alatt vagy 220 °C-ra felkapcsolva aranybarnára sütjük. Friss kenyér, fóliában sült burgonya illik hozzá (ez utóbbihoz fokhagymával, zöldfűszerekkel, reszelt uborkával ízesített sajt-vajkrémet is kínálhatunk).
Tippek:
Különösen ízletes nyárs a vastagabb, fás szárú rozmaringág: a kb. 25-30 cm-es ágak alsó részéről eltávolítjuk a tűlevélkéket, szárukat kihegyezzük, és lazán felszúrjuk rájuk a finomságokat (mivel nincs olyan tartásuk, mint a fém nyársaknak, kevesebb „terhet” rakjunk rájuk).
Italajánlat:
Jól behűtött sör, fröccs, rozé, könnyű fehér- vagy vörösbor
Elkészítési idő:
1 óra
+12-24 óra pácolási idő
Energiatartalom:
251 kcal/nyárs
Nehézségi fok: