Paradicsom

Fotó: Hemző Károly
A paradicsom jelentős mennyiségű A- és C-vitamint tartalmaz, ezért a C-vitamin megóvása miatt ajánlatos lehetőleg nyersen, felvágás után mihamarabb elfogyasztani, a zsírban oldódó A-vitamin beépülése érdekében pedig olaj vagy egyéb zsiradék (vaj/margarin) kíséretében.
Hatásos gyulladáscsökkentő (megfázásos-influenzás megbetegedések, torokgyulladás, bőrproblémák egyik legfőbb természetes gyógyszere), gombaölőszer. A főzés során is megmaradó likopin-tartalmánál fogva antioxidáns hatású, azaz leköti a rákkeltő szabad gyököket, óvja az érfalakat, jótékonyan hat az emésztésre és zsíranyagcserére, remek vízhajtó, igazi szövetséges a fogyókúrában.
Ha kiskertünkben nevelt paradicsomunk ősszel már nem érik meg, leszedhetjük zölden is: tálcára terítjük, és a zöldek közé 1-1 szem érett paradicsomot teszünk, garantáltan megérleli a többit is.
Felhasználása:
Felhasználási lehetőségeinek csak a fantázia szab határt; készíthetünk belőle leveseket, mártásokat, salátákat, főzelékeket, köreteket, italokat; elmaradhatatlan tartozéka a pizzának, olaszos tésztáknak, a lecsónak, a pörköltöknek-paprikásoknak, valamint a magyar konyha számos egyéb ételének.
Saláta készítéséhez a kemény, de érett paradicsomok a legfinomabbak, díszítésre a különösen aromás-édes koktélparadicsom a legjobb.
A paradicsomsalátákat általában nem szoktuk savanyítani, ha mégis szükséges, ne borecetet, inkább citromlevet használjunk.
Tartósítása:
Készülhet belőle ivólé, lekvár-dzsem jellegű sós és édes mártás, sűrítmény, ételízesítő, ketchup, levében eltett egész vagy darabolt, napon vagy sütőben aszalt-szárított paradicsom, de egészben vagy felaprítva a mélyhűtőt is remekül viseli.